1GALERIJA DOGODKOV VRTEC CERŠAK

SKRBIMO ZA OKOLJE! – OTROCI NAM BODO HVALEŽNI

Nedavna čistilna akcija v organizaciji Šentiljskih skavtov je zopet pokazala, da imamo glede ozaveščanja o ustreznem ravnanju z odpadki še veliko dela. Tudi mi na naših potepanjih po gozdu, vedno znova srečamo odpadke v naravi. V nahrbtniku vedno nosimo kakšno vrečko, da jih lahko poberemo. Želimo pa si, da tega ne bi rabili početi.  Če želimo doseči trajne spremembe, se moramo obrniti na otroke. Kajti otroci, ki odraščajo z naravo, ki v naravi ustvarjajo čudovite spomine, bodo tudi motivirani, da naravo ohranijo za prihodnje rodove. V kolikor pa še razumejo, kaj se dogaja z odpadki in kako lahko vsak od nas prispeva svoj delež k bolj čistemu planetu, bo uspeh zagotovljen. Zato smo se poleg vseh aktivnosti, ki jih sicer ustvarjamo v okviru Mreže gozdnih vrtcev in šol, odločili, da ob svetovnem dnevu Zemlje, namenimo nekaj časa tudi temi odpadkov. Ogledali smo si kratke dokumentarne filme o potovanju plastenke, reciklaži in usodi bananinega olupka. Pripravili smo aktivnost, pri kateri smo razvrščali odpadke, ter pripravili eksperiment, kjer bomo opazovali razkroj odpadkov. V filmu smo izvedeli, da plastenka potrebuje več kot 1000 let, da razpade. Otroci upajo, da bodo to doživeli. Žal bodo razočarani, bodo pa lahko videli razkroj jabolka, bananinega olupka in toaletnega papirja. Mi pa pri sebi razmislimo in odpadke odlagajmo na za to primerna mesta in razmislimo, kako ustvariti čim manj odpadkov. Bodimo zgled otrokom.

Barbara Škerlec, Vrtec Ceršak

MELJEM, MELJEM KAVICO…

Epidemija je naše mamice že drugo leto zapored prikrajšala za druženje ob materinskem dnevu. V vrtcu smo se veliko pogovarjali o različnih družinah, si v videu ogledali družine po svetu in klepetali o naših družinah. Med pogovorom smo med drugim ugotovili, da mamice zelo uživajo ob pitju kave. Zato smo se lotili raziskovanja. Od kod sploh pride kava? Jo izdelajo v tovarni? Ogledali smo si kratke dokumentarne filmčke o pridelavi kave in na globusu pogledali, kje vse raste. Izdelali smo si knjigo o fazah priprave kave od obiranja, do praženja in nazadnje kuhanja. Za mamice smo izdelali skodelice in kar je bilo najzanimivejše in najbolj dišeče – ročno smo zmleli kavo, ki smo jo nato skupaj s skodelicami podarili mamam. Mislim, da so bile nad darilom navdušene.

Barbara Škerlec, Vrtec Ceršak

JESEN V GOZDU